11 czakr według mistrza Choa Kok Sui

szczypiorek

Nie czuję się jakoś mocno w kwestii czakr i ogólnie rozwój duchowy (czy jak kto woli ezoteryczny) w moim życiu był związany z doświadczaniem i sporą ilością myślenia nad wieloma sprawami. Kiedy nie wiedziałem jak medytować za radą ojca chodziłem na spacery. W pewnym okresie życia były to bardzo długie spacery 5-10km w świetle gwiazd lub księżyca. Samotnie ze swoimi myślami najpierw w mieście, a później na wsi. Miasto nocą jest niebezpieczne z uwagi na możliwość spotkania dzikich ludzi, którzy po wypiciu sporej ilości alkoholu maja akurat ochotę rozerwać się w ten czy inny sposób. Wieś i pola są bezpieczniejsze z punktu widzenia ludzi, ale można spotkać dzikie zwierzęta, albo bezpańskie psy i również może być gorąco. Wędrówka czy to medytacjami, dziwnymi praktykami z pogranicza ezoteryki czy jakimiś rytuałami jest samodzielnym doświadczeniem samego siebie. Modlitwa "swoimi słowami" działa tak samo i tym samym są przemyślenia: początkowo głowa pełna jest śmieci i przeróżnych myśli które krążą, ale z czasem rozrzedza się coraz bardziej i bardziej, aż w końcu powstaje pustka lub przyjemna energia akceptacji. Każdy ma swój sposób radzenia sobie z problemami w sposób mniej lub bardziej świadomy.

Przy okazji szukania Polskich rozwiązań w zakresie nauk mistrza Stephen'a Co (które mi akurat bardzo przypadły do gustu), trafiłem na książkę "Stara sztuka uzdrawiania" z 1992 r. Autorstwa Choa Kok Sui w przekładzie Sławomira Bubicza. Choa Kok Sui był mistrzem który uczył mistrza Stephena Co.

Nie chcę w tym miejscu w żaden sposób reklamować uzdrawiania pranicznego bo znam tę metodę tylko z nauk mistrza Co i właściwie poza dzisiejszym kursem z tej dziedziny nie wiele o nim wiem. Mnie ta metoda zainteresowała z uwagi na to, że zarówno Cho Kok Sui jak i mistrz Co byli inżynierami z wykształcenia i ich sposób przekazu jest bliższy mi, jako osobie która przeszła techniczna drogę edukacji. Po za tym moje odczuwanie energii wciąż nie jest wystarczające, a zaburzenia w postaci wątpiących lub szydzących ludzi wcale na mojej drodze nie pomagały (w tym zakresie), ponieważ kwestionowałem na każdym kroku to co już udało mi się osiągnąć i samemu sobie udowodnić. Jak człowiek stara się udowadniać innym działanie energii to może wpaść w pułapkę zwątpienia. Nie da się tego udowodnić, nie doświadczając skutków na samym sobie. Fikcja wariactwo czy jakkolwiek by to nazwać "iluzja". Choć można by zapytać się co jest w takim razie prawdą, wartą zachowania. Czy może pieniądze i dostatek? Kto nie doświadczył straty, nie wie jak ulotne są to rzeczy. Może zdrowie? Kto nie był chory też tego nie zrozumie. Śmierć? Czy da się jej doświadczyć będąc żywym? Energia nie jest czymś co można zważyć i zmierzyć, a próby udowodnienia amerykańskim lekarzom metod regulacji ciśnienia krwi bezdotykowo (o czym mówił w wykładzie mistrz Co) mało nie skończyły się źle dla osoby badanej (lekarki). Jeśli już ktoś nie wierzy w istnienie pewnych rzeczy to nie ma potrzeb by sprawdzał ich istnienie. Wyparcie jest najlepszą formą obrony przed wiarą we wszystkie gusła i niestworzone sprawy. Dlatego większość ludzi nie ma ochoty wierzyć w istnienie czegoś więcej niż własne ciało i jego potrzeby.

Obrazek
Powyżej skan z książki przedstawiający 11 głównych czakr. Jak mówi mistrz Co istnieją mniejsze czakry i każdy punktu akupunkturowy jest pewnego rodzaju mniejszą czakrą lub meridianem. Zachód uczyło się 7 głównych czakr by uniknąć sytuacji kiedy ktoś będzie nieumiejętnie pracować z pozostałymi czakrami.
na bazie książki: Stara sztuka uzdrawiania pisze:1. Czakra podstawy - odpowiada za utrzymanie stałej ciepłoty ciała oraz za ogólną żywotność i rozwój niemowląt i dzieci. Nieprawidłowe jej działanie może być przyczyną artretyzmu, dolegliwości kręgosłupa, chorób krwi, nowotworów, białaczki, reakcji uczuleniowych, obniżenia witalności, wolnego gojenia się ran i zrastania złamanych kości.
2. Czakra płciowa - kontroluje i energetyzuje narządy płciowe i pęcherz moczowy. Nieprawidłowe jej działanie prowadzi do zaburzeń w życiu seksualnym (jak ktoś ma doświadczenia w tym zakresie :) ). Oddziałują na nią czakry: adźnia, gardłowa i podstawy.
3. Czakra meng-mein - położona jest w tylnej części pępka - działa jak pompa - odpowiada za przesyłanie wzdłuż kręgosłupa do góry subtelnej energii z czakry podstawy. Odpowiada za prawidłowe ciśnienie krwi (i zdecydowanie trzeba uważać przy pracy z nią).
4. Czakra pępkowa - znajduje się w okolicy pępka i kontroluje i energetyzuje jelito cienkie i grube oraz wyrostek robaczkowy. Jeśli działa nieprawidłowo przejawia się przez zaparcia i zapalenie wyrostka robaczkowego, trudności porodowe, obniżoną żywotność i choroby jelit. Czakra wytwarza syntetyczną Chi (ki) jej funkcją jest zwiększenie zdolności wchłaniania i rozprzestrzeniania naturalnej prany.
5. Czakra śledzionowa - przednia czakra śledzionowa położona jest po lewej stronie brzucha pomiędzy przednią czakrą splotu słonecznego i czakrą pępkową. Leży pośrodku długości najniższego lewego żebra. Jest to brama główna którą prana powietrzna wchodzi do ciała. Ma więc duże znaczenie dla utrzymania zdrowia. Energetyzuje pozostałe główne czakry i całe ciało wysyłając do nich przetworzoną pranę. Tylna czakra śledzionowa położona jest z tyłu za czakrą przednią, obie spełniają podobne funkcje. U dzieci nie zaleca się energetyzowania czakry z uwagi na ryzyko utraty przytomności. Podobnie u osób które cierpią na nadciśnienie - energetyzowanie tej czakry jest niewskazane. Tylko zaawansowane osoby mogą energetyzować tę czakrę.
6. Czakra splotu słonecznego - składa się z dwóch części. Przednia znajduje się w okolicy splotu słonecznego w dołku między żebrami. W tyle za nią położona jest czakra tylna.Termin czakra splotu słonecznego oznacza sumę tych dwóch części. Kontroluje ona i energetyzuje przeponę (organ ważny dla każdego karateki), trzustkę, wątrobę i żołądek oraz w pewnym stopniu energetyzuje jelita, wyrostek robaczkowy, płuca, serce i inne części ciała. Wywiera wpływ na jakość krwi. Za jej pośrednictwem można naładować całe ciało energią. W rzadkich przypadkach, jeśli nie zostało przeprowadzone wcześniejsze oczyszczanie, może dojść do utworzenia się pranicznego zatoru, co objawia się częściowym paraliżem
przepony i trudnościami w oddychaniu. Nieprawidłowe jej działanie może powodować cukrzycę, wrzody przewodu pokarmowego, zapalenie wątroby i dolegliwości serca.
7. Czakra sercowa - przednia czakra sercowa położona jest w centrum klatki piersiowej (nie jak część osób mylnie uważa nad sercem, kobiety mają tendencję do dotykania tej czakry bezwiednie kiedy się czymś przejmują lub przeżywają emocje - ot takie moje spostrzeżenie) jej zadaniem jest zasilanie energią i regulowanie pracy serca, gruczołu grasicy i układu krwionośnego. Tylna czakra sercowa znajduje się po tylnej stronie serca i energetyzuje ona i kontroluje płuca, w mniejszym stopniu serce i grasicę. Nieprawidłowe jej funkcjonowanie prowadzi do chorób płuc takich jak astma i gruźlica. Czynność energetyzowania serca powinno się przeprowadzać przez tylną czakrę. Jeśli zaczniesz od przedniej to natychmiast pobudzeniu ulegnie serce fizyczne. Doświadczeni uzdrowiciele działają przez tylną czakrę sercową. Nie ma wtedy niebezpieczeństwa nadmiaru prany w sercu, a nadmiar energii z łatwością przepływa wówczas do płuc i innych części ciała. Przez tylną czakrę sercową możliwe jest zasilanie całego ciała.
8. Czakra gardłowa - położona jest w środkowej części gardła. Reguluje czynność gardła, gruczołu tarczycy i przytarczycy oraz układu limfatycznego i dostarcza im energii. Jej niedomaganie może powodować schorzenia w okolicy gardła, takie jak bóle gardła, utrata głosu, astma.
9. Czakra adźnia - znajduje się między brwiami (tam gdzie hinduskie kobiety mają kropkę) - sprawuje kontrolę nad czynnością przysadki mózgowej i innych gruczołów dokrewnych. Zasila oraz pobudza działanie mózgu. Nazywana jest czakrą władającą, ponieważ kieruje pracą pozostałych głównych czakr oraz dopowiadajacych im gruczołów i narządów w ciele fizycznym. Wpływa na funkcjonowanie oczu i nosa. Pobudzenie czakry powoduje, że całe ciało napełnia się energią.
10 . Czakra czołowa - położona jest w środku czuła i dostarcza energii szyszynce i układowi nerwowemu, regulując ich pracę. Ich niedomaganie może powodować utratę pamięci, niedowład i padaczkę. Zasilanie czakry prowadzi do lejkowego zjawiska i powoduje zalanie ciałą potopem energii.
11. Czakra ciemieniowa - znajduje się na czubku głowy, kontroluje i energetyzuje szyszynkę i mózg oraz całe ciało. Jest to główne miejsce przez które prana wchodzi do ciała. Zasilanie czakry ciemieniowej powoduje napełnienie całego ciała energią, tak jak wlewanie wody przez lejek powoduje napełnienie butelki. Jej nieprawidłowe działanie obrawia się dolegliwościami związanymi z niedomaganiem szyszynki i mózgu. Mogą do nich należeć różne somatyczne i psychiczne choroby.
2021-10-01 11_02_39-Window.png
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Czakry”