Destrukcyjna siła plotki

szczypiorek
Posty: 102
Rejestracja: 17 lis 2019, 08:56
Lokalizacja: ...Czy popularna u kobiet, ale i nie tylko "plotka" jest taka dobra?
"Pani Plotka"
Raz pani Plotka poszła na plotki,
żeby obgadać fryzurę ciotki.
Że staromodna, że nie twarzowa,
że z tą fryzurą tylko się schować.

Później pobiegła na miejski skwerek,
żeby obgadać wujka sweterek.
Że w złym kolorze, ze ciut za mały,
że wczoraj dzieci z wuja się śmiały.

Spotkał na skwerku Plotkę Rozsądek
i był to ważnej sprawy początek.

Rozsądek słuchał co Plotka gada
i co z gadania się zapowiada.
Obrazi ciotkę, obrazi wujka
i mieć pretensję będzie ta dwójka.

Zatem Rozsądek rzecze do Plotki,
że to nie ładnie rozsiewać plotki.
Kto ma rozsądek i jego słucha
plotek nie sieje, plotek nie słucha.

Plotka zrobiła skruszoną minę
i przeprosiła swoją rodzinę.
Rozsądku odtąd z uwagą słucha,
na wszystkie plotki, Plotka jest głucha.
http://biblioteka.szkolastraszewo.pl/WI ... PLOTKA.pdf
Padmasambava pisze:Stary człowieku, praktykuj prawdziwe znaczenie! Weź sobie praktykę do serca! Nie myl słów i znaczeń! Nie oddzielaj się od swego przyjaciela, cierpliwości! Do wszystkiego podchodź z uważnością! Nie angażuj się w jałowe gadulstwo i bezsensowne plotkarstwo! Nie angażuj się w zwykłe cele! Nie zaprzątaj sobie głowy obawami o potomstwo! Nie pragnij jeść pić w nadmiarze! Postanów umrzeć jako zwykły człowiek! Twoje życie biegnie przed siebie a więc bądź pilny! Praktykuj zgodnie z tym wyjaśnieniem dla starego człowieka na krawędzi śmierci!
Padmasambava pisze: Posłuchaj raz jeszcze! Jest wielu ludzi, którzy nie pozostają w zgodzie z Dharmą, mimo iż weszli w jej bramę, musisz więc upewnić się, że nie stało się to twoim udziałem! Możesz być wyświęcony, ale nie jesteś praktykującym Dharmę, jeśli sposób, w jaki żyjesz i to, co posiadasz, jest takie samo jak u głowy rodziny. Możesz porzucić światowe działania, ale nie jesteś praktykującym Dharmę, jeśli nie porzuciłeś zwykłego, błahego plotkarstwa.
Tenzin Namdag Rinpocze pisze:Niekwalifikowany uczeń

Teraz opiszemy niekwalifikowanego ucznia. Jest tutaj osiem punktów.

(1) Jest to osoba, która bardzo dużo plotkuje i ma natłok myśli. Posiada niestabilny umysł i chciałaby wszystko wiedzieć, jednak nic jej się nie udaje. Jest jak szpieg. Praktykuje bardzo mało i zabiera się za zbyt wiele rzeczy na raz.
Zatrzymajcie się teraz na chwilę i sprawdźcie sami, czy wasz umysł i zachowanie takie nie jest. Spróbujcie się na chwilę zatrzymać.

(2) Wszystko co robi taki uczeń jest nieważne i nierozsądne, podobne do snu - nierealne i bez motywacji. Zawsze mówi kłamstwa i rozmawia z ludźmi w sposób nieprzyjacielski. Wszędzie rozpowiada wiele różnych rzeczy i próbuje sprawdzać innych. Rozmawia o zbyt wielu rzeczach i stwarza problemy.

(3) Nie zachowuje w swym umyśle żadnych nauk jakie otrzymał. Przypomina pęknięty dzbanek. Czegokolwiek byśmy do niego nie wlali, on zawsze przecieka. Jakiekolwiek otrzymał nauki, niczego nie próbuje praktykować, wszystko odchodzi w dal i jest zmarnowane.

(4) Słucha i studiuje nauki tylko po to, by nagromadzić własności, nie myśląc przy tym o innych istotach. We wszystkim co robi, nie ma żadnej właściwej motywacji. Jest jakby obłąkany.

(5) Kiedy się z kimś spotyka, jest bardzo przyjacielski i miły, ale później za plecami tej osoby mówi złe rzeczy.

(6) Jego umysł bardzo łatwo podlega zmianom i jest frywolny. Wszystko co słyszy, jest dla niego trudne i wylatuje z głowy. Nie potrafi niczego utrzymać i nie można na nim polegać. Ma bardzo lekki umysł. Jeśli powie mu się jakiś sekret, zaraz go rozpowiada. Jego umysł jest niczym piórko na niebie.
Do czego należy zmierzać:


Kiedy pracujesz z ludźmi których celem jest wyplotowanie ciebie i czytanie wszystkich twoich wypowiedzi przekręcając ich sens lub nie rozumiejąc, że być może robisz coś by zmienić swoje podejście do życia, masz wybór: Zaakceptować to, wpłynąć na zmianę otoczenia lub zmienić pracę.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Różności”