Energia meridianów

Awatar użytkownika
Oskar
Administrator
Posty: 257
Rejestracja: 30 maja 2019, 19:15
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Istnieje dwanaście podstawowych meridianów (kanałów energetycznych) i dwa centralne:

Meridian płuc (P) – rozpoczyna swój bieg na powierzchni klatki piersiowej skąd przez środkową część ramienia dochodzi do stawu łokciowego I dalej przez nadgarstek do koniuszka kciuka. Głównym zadaniem meridianu płuc jest usprawnianie czynności narządów oddechowych. Stymulowanie jego punktów wykorzystywane jest najczęściej w chorobach jamy nosowo – gardłowej, oskrzeli, płuc oraz w chorobach skóry.

Objawy zaburzeń przepływu energii: kaszel, duszność, bóle gardła, katar, uczucie zimna, bóle w okolicy łopatki i wzdłuż przebiegu meridianu.Meridian jelita grubego (JG) – biegnie od rogu paznokcia II palca dłoni przez nadgarstek, przedramię i ramię do brzegu wyrostka barkowego łopatki. Dalej skręca na przednią część klatki piersiowej, skąd wznosi się w górę i przez środek trzonu żuchwy dochodzi do górnego brzegu bocznej bruzdy nosa. Meridian ten usprawnia czynności śluzówek i odtruwa organizm. Z punktu widzenia medycyny chińskiej masowanie punktów na tym kanale, wskazane jest w chorobach jelita grubego i żołądka, skóry oraz płuc. Wykorzystuje się go również w leczeniu zespołów bólowych tułowia.

Objawy zaburzeń przepływu energii: bóle brzucha, biegunka, zaparcie, ból w kończynach górnych oraz w obszarze meridianu.Meridian żołądka (Ż) – zaczyna swój bieg na dolnym brzegu oczodołu. Następnie schodzi w dół obok wargi i dalej do kąta żuchwy. W tym miejscu rozdziela się i jedna odnoga biegnie do kąta czoła. Druga odnoga skierowana jest w dół i biegnie poprzez szyję, klatkę piersiową, brzuch, przednią powierzchnię uda i podudzia, grzbietową część stopy do drugiego palca stopy. Meridian ten ma wpływ na narządy wewnętrzne, szczególnie żołądek, oraz na psychikę. Punkty znajdujące się na głowie wykorzystuje się do leczenia narządów zmysłów oraz błony śluzowej jamy ustnej. Punkty na szyi pomagają leczyć krtań i górne drogi oddechowe a punkty na klatce piersiowej, płuca i oskrzela. Stymulowanie punktów na nogach daje dobre efekty w leczeniu zaburzeń krwiobiegu i to nie tylko w kończynach dolnych, ale również w obrębie głowy i szyi. Dlatego właśnie są one często wykorzystywane w schorzeniach oczu.

Objawy zaburzeń przepływu energii: bóle brzucha, wymioty, bóle szyi, krwawienia z nosa, choroby gorączkowe, nałogi.Meridian śledziony-trzustki (ST) – rozpoczyna się koło rogu paznokcia palucha stopy, skąd przez przyśrodkową powierzchnie stopy, podudzia i uda dobiega do brzucha. Dalej skierowany jest w górę, do drugiego międzyżebrza skąd schodzi w dół do szóstej przestrzeni międzyżebrowej. Zgodnie ze wschodnimi regułami, meridian ten wpływa na intelekt, myślenie i wyobraźnię. Sądzi się, że senność w ciągu dnia, kłopoty z pamięcią oraz zaburzenia mowy to objawy niedoboru energii Qi w tym meridianie. Zdaniem Chińczyków usta są zwierciadłem śledziony. Oznacza to, że blade i suche wargi świadczą o złym stanie tego narządu, natomiast wargi różowe i wilgotne świadczą o prawidłowym funkcjonowaniu śledziony. Punkty tego meridianu wykorzystuje się również do leczenia chorób układu moczowo – płciowego.

Objawy zaburzeń przepływu energii: drętwienie języka, wzdęcia, bóle żołądka, ogólne osłabienie.Meridian serca (S) – swój bieg zaczyna pod pachą, dalej biegnie wzdłuż ramienia, przez staw łokciowy, przedramię, nadgarstek do V palca dłoni i kończy się 3 mm od wewnętrznego kąta paznokcia. Wpływ tego meridianu jest najbardziej widoczny w czynnościach serca i krwioobiegu oraz w psychice. Punktom meridianu serca przypisuje się szczególne znaczenie w leczeniu zaburzeń emocjonalno – stresowych takich jak nerwice, depresje i niektóre zaburzenia czynnościowe.

Objawy zaburzeń przepływu energii: bóle w okolicy serca, suchość gardła, gorące dłonie, zaburzenia nerwowe.Meridian jelita cienkiego (JC) – zaczyna się 3 mm od zewnętrznego kąta paznokcia V palca ręki. Dalej przechodzi przez tylną powierzchnię nadgarstka aż na bark i szyję. Następnie przechodzi w okolicy kąta żuchwy, policzek, zewnętrzny kąt oka i kończy się w okolicy ucha. Wykorzystując punkty tego meridianu, można leczyć choroby gośćcowe, choroby rąk, jelita cienkiego, bóle głowy, choroby uszu.

Objawy zaburzeń przepływu energii: głuchota, obrzęk policzków, bóle dolnej części brzucha, nudności, wymioty, dzwonienie w uszach, bóle gardła.Meridian pęcherza moczowego (PM) – rozpoczyna się 3 mm od wewnętrznego kąta oka, skąd przechodzi na czoło i szczyt głowy. Po dojściu do potylicy rozdziela się na dwie gałęzie. Jedna z nich biegnie wzdłuż kręgosłupa, przez pośladek do tylnej powierzchni uda i kończy się w dole podkolanowym. Druga biegnie równolegle do pierwszej, lecz nieco dalej od kręgosłupa, również do dołu podkolanowego, gdzie łączy się z pierwszą. Dalej przebiega za kostką zewnętrzną stopy i kończy się na V palcu. Głównym zadaniem tego meridianu jest oczyszczanie i odtruwanie organizmu. Reguluje on pracę nerek i pęcherza moczowego. Oprócz leczenia chorób układu moczowego wykorzystuje się go też w przypadku bólu głowy i krzyża.

Objawy zaburzeń przepływu energii: zatrzymanie moczu, moczenie nocne, przewlekły ból kręgosłupa, łzawienie, bóle w obszarze meridianu.Meridian nerek (N) – rozpoczyna się na podeszwie stopy, skąd wznosi się w stronę pięty i po otoczeniu kostki przyśrodkowej, biegnie w górę po przyśrodkowej stronie nogi. Między narządami płciowymi a odbytem wchodzi w głąb miednicy i pojawia się znowu na powierzchni ciała na górnym brzegu spojenia łonowego. Następnie idzie do góry, aby skończyć się na wysokości pierwszego żebra. Poprzez punkty tego meridianu można wpływać nie tylko na narządy układu moczowego, ale i na układ trawienia. Według medycyny chińskiej uszy są zwierciadłem nerek. Miękka, zwiotczała czy zsiniała małżowina świadczy o osłabionej energii w nerkach.

Objawy zaburzeń przepływu energii: zaparcia, biegunka, słabość kończyn, uczucie gorąca w stopach.Meridian osierdzia (O) - rozpoczyna się w czwartej przestrzeni międzyżebrowej, skąd nieco się wznosi i ponownie opada w dół przechodząc na przednią powierzchnię ramienia. Biegnie przez staw łokciowy, przedramię, nadgarstek, aż do środkowego palca dłoni. Funkcje tego meridianu są podobne do meridianu serca. Wpływa on na krwioobieg nie tylko w obrębie klatki piersiowej, ale i jamy brzusznej, łącznie z narządami moczowo – płciowymi. Meridian ten bywa nazywany meridianem sfery sercowo – naczyniowo – seksualnej.

Objawy zaburzeń przepływu energii: kołatanie serca, ucisk w klatce piersiowej, uczucie gorąca po wewnętrznej stronie dłoni.Meridian potrójnego ogrzewacza (PO) - zaczyna się na palcu serdecznym, przy macierzy paznokcia. Dalej biegnie przez grzbietową część dłoni, przedramię i dochodzi do barku. Z tego miejsca przechodzi na szyję, okrąża od tyłu ucho i kończy się na zewnętrznym brzegu brwi. Meridian ten nie wiąże się z konkretnym narządem, łączy trzy jamy ciała: górną część klatki piersiowej (do przepony), środkową część (od przepony do pępka) i dolną (od pępka w dół). Koordynuje on procesy i czynności narządów wewnętrznych znajdujących się w wymienionych jamach.

Objawy zaburzeń przepływu energii: bóle przy oddawaniu moczu, moczenie nocne, wzdęcia, ból gardła, szum w uszach, głuchota.Meridian woreczka żółciowego (WŻ) – rozpoczyna się od zewnętrznego kąta oka. Na powierzchni głowy posiada aż 20 punktów. Kolejno schodzi w dół po przednio – bocznej stronie tułowia, uda i stopy. Kończy się na IV palcu. Meridian ten ma działanie rozkurczowe na mięśnie. Punkty na głowie wykorzystuje się do leczenia bólu głowy, migreny, zapalenia ucha, chorób oczu i zatok nosa. Inne punkty mają zastosowanie w różnych zespołach bólowych, chorobach pęcherzyka żółciowego.

Objawy zaburzeń przepływu energii: gorzki smak w ustach, gorączka, bóle głowy, głuchota, zawroty głowy, uczucie pełności w żołądku, bóle w bocznych częściach klatki piersiowej.Meridian wątroby (W) – rozpoczyna swój bieg 3 mm od kąta podstawy paznokcia palucha stopy i przechodzi przez jej grzbiet. Dalej biegnie w górę nogi i dalej po przednio – zewnętrznej części brzucha, by skończyć się w VI międzyżebrzu. Meridian wątroby reguluje jej funkcje, poprawia procesy przemiany materii i pobudza proces odbudowy tkanek. Działanie na punkty tego meridianu, jest skuteczne w przypadku krwotoków macicznych oraz innego pochodzenia. Według chińskiej tradycji zwierciadłem wątroby są oczy. Punkty meridianu wykorzystuje się też do leczenia migren, nerwobóli międzyżebrowych, bólu lędźwi, chorobach kończyn dolnych.

Objawy zaburzeń przepływu energii: lumbago, bóle podbrzusza, zatrzymanie moczu, przepuklina, wymioty.Główny regulator przedni (GRP) – zaczyna się w połowie odległości między zewnętrznymi narządami płciowymi a odbytem i biegnie przez środek przedniej powierzchni ciała, aż do środka bruzdy wargowo – bródkowej. Jego dolna część odpowiada za czynności moczowo – płciowe; środkowa za czynności pobudzające trawienie; górna za czynności oddechowe.

Objawy zaburzeń przepływu energii: przepuklina, astma, kaszel, dolegliwości układu moczowo – płciowego.

Główny regulator tylny (GRT) – rozpoczyna się w jamie miednicy, schodzi w kierunku krocza do miejsca między kością ogonową a odbytem. Dalej przebiega przez środek tylnej powierzchni ciała, głowę, środek czoła, nosa i kończy się na wewnętrznej powierzchni wargi górnej. Pod względem funkcjonalnym meridian ten jest ważny, ponieważ tworzy segmentową wspólnotę z licznymi narządami.

Objawy zaburzeń przepływu energii: nadmierna pobudliwość, gorączka, sztywność kręgosłupa, choroby ośrodkowego układu nerwowego.

Każdy z meridianów zawiera w sobie określoną liczbę punktów chińskich, jest ich od kilku do kilkudziesięciu na każdym z kanałów. Stymulując odpowiednie punkty, możemy poprzez układ nerwowy, wpływać na poszczególne narządy.

Powyższy fragment pochodzi z książki: Akupresura w praktyce - Danuta Popowicz

Dodatki:
Źródło: books.google.pl
Piotrek
Posty: 1
Rejestracja: 18 paź 2020, 15:19

Witaj Oskar :-) Czy te filmy zawarte w treści artykułu są gdzieś dostępne do zgrania, aby skorzystać z nich w trybie off-line ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Czakry”