Mikołaj Notowicz i szokujący manuskrypt z Tybetu - Tajemity

Awatar użytkownika
Oskar
Administrator
Posty: 257
Rejestracja: 30 maja 2019, 19:15
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Odkrycie Notowicza było tak wielkie, że nikt nie zdołał mu sprostać. Książki opowiadające o tajemniczym manuskrypcie znikały z półek księgarń już następnego ranka po opuszczeniu drukarni. Nikt nie chciał, aby jego odkrycie ujrzało światło dzienne. Co takiego odkrył w tybetańskim klasztorze poszukiwacz i odkrywca? Czy spoczywająca w klasztorach tajemnica jest nie na rękę współczesnym wierzeniom chrześcijańskim? Co zawierał manuskrypt, do którego został dopuszczony Notowicz?

Mikołaj Notowicz i szokujący manuskrypt z Tybetu.

szczypiorek
Posty: 102
Rejestracja: 17 lis 2019, 08:56
Lokalizacja: ...

Mikołaj Notowicz - Nieznane życie Jezusa Chrystusa pisze:Człowiek zawsze szukał namacalnych dowodów. W swojej wierze nigdy nie udało mu się wykroczyć poza materialne zmysły.
Największym jego osiągnięciem jest skierowanie swoich myśli do Boga, staranie się o skomunikowanie ze Stwórcą, który zrobił tyle dobra, ile, jak się niektórym pomyleńcom religijnym wydaje spadło na nich nieszczęść.
Dlatego składali hołd przejawom natury, aby zjednać sobie tym jego łaski. (...) Powtarzam, od zarania wieków do dnia dzisiejszego człowiek nigdy nie wykroczył poza namacalne dowody. (...)
Pustota człowieka i ślepota jego inteligencji uniemożliwiają mu pojąć niewidzialne, duchowe nici jednoczące go ze Świętością. W tym można dopatrywać się wyjaśnienia rozwodnienia świętych pryncypiów przez człowieka i jego przekonanie o dominacji tego, co jest materialne.
(...) Być może jeszcze bardziej jaskrawo miłość człowieka do rzeczy dotykalnych zaprezentowali niegdyś Żydzi, kiedy nawet wbrew serii wspaniałych cudów, jakich dokonywał ich Wielki Stwórca (...) nie mogli oprzeć się złu i uczynić sobie boga ze złota, i to w tym czasie kiedy ich prorok Mojżesz w ich imieniu rozmawiał z Najwyższym.
(...) Nasi pierwsi święci prorocy, którym nadajemy tytuł Buddy, co oznacza mądrzy święci ludzie (...) pojawili się dawniej w różnych krajach naszego globu.
(...) Wśród tych świętych proroków szczególną czcią otaczany jest Budda Sakjamuni (w Chinach zwany Fu), który żył trzy tysiące lat temu i który dzięki swym naukom sprowadził całe Chiny na drogę prawdy i jedynego Boga, a także Budda Gautama, który żył dwa i pół tysiąca lat temu i nawrócił niemal połowę Hindusów na tę samą wiarę.
Buddyzm jest podzielony na kilka wyznań różniących się między sobą tylko pewnymi ceremoniami religijnymi, natomiast założenia doktrynalne są takie same.
(...) Nasza religia obejmuje dwa zakony, mnisi czerwoni i żółci. Ci którzy podlegają Panczenowi, który rezyduje w Taszi Lumpoz, jako cywilny administrator Tybetu, mogą się żenić. Są to czerwoni. My jesteśmy żółtymi mnichami, ślubowaliśmy celibat i naszym zwierzchnikiem jest Dalaj Lama. Poza tym jedynym punktem rytuał naszych obrządków jest identyczny.
(...) - W czasie niedawne wizyty w gompa na mojej trasie jeden z lamów opowiadał mi o pewnym proroku, czy jak uważacie Buddzie, który nosił imię Issa. Czy może wiesz coś na jego temat?
(...) Imię Issy jest pielęgnowane z wielkim poszanowaniem przez buddystów - odpowiedział mi mój gospodarz. - Lecz stosunkowo niewiele o nim wiadomo, wiedzą coś o nim lamowie, którzy czytali manuskrypty odnoszące się do jego postaci. Jest wielu Buddów podobnych do Issy, istnieje także 84000 zwojów czasem z wielką dokładnością opisujących ich życie, a tylko kilku z nas przeczytało więcej niż jedną setną tych rękopisów.
(...) Między nimi można również znaleźć opis życia i działalności Buddy Issy, który nauczał zasad w Indiach i pośród dzieci Izraela. został zamordowany przez pogan, których potomkowie przyjęli głoszone przez niego zasady.
Wielki Budda, Duch Wszechświata, jest inkarnacją Brahmy, pozostaje prawie zawsze pasywny, utrzymując w sobie wszystkie rzeczy od początku czasu, a jego oddech ożywia świat. Minie jeszcze wiele epok jego bezruchu. Jednak w trosce o człowieka, który porzucił źródło swej egzystencji, przybiera sam postać ludzką, aby ratować stworzenia od niechybnej ruiny.
(...) Blisko dwa tysiące lat temu Doskonała Istota znowu przerwała swój stan spokoju i inkarnowała się jako nowo narodzone dziecko w biednej rodzinie. To z Jego woli dziecko w prostych słowach oświecić mogło ignorantów w sprawach wiecznego życia, sprowadzając człowieka z powrotem na drogę prawdy i wskazywać mu najpewniejszą ścieżkę do osiągnięcia moralnej czystości.
Kiedy to święte dziecko było jeszcze chłopcem, zabrano je do Indii, gdzie aż do uzyskania wieku dojrzałego Issa studiował nauki wielkiego Buddy, który wiecznie zamieszkuje w niebie.
(...) - Dokumenty przeniesione z Indii do Nepalu, a z Nepalu do Tybetu, dotyczące jego życia są napisane w języku pali i teraz są w Lhasie. Natomiast kopie w naszym tybetańskim języku sąjuż w tym klasztorze.
- Jak jest on traktowany w tybecie? Czy uważany jest za świętego?
- Ludzie są nieświadomi jego istnienia. To główni lamowie, którzy mieli możliwość studiowania tych dokumentów odnoszących się do jego życia, cokolwiek o nim wiedzą. Lecz ponieważ jego doktryny nie są włączone do części kanonicznej buddyzmy, gdyż wyznawcy jego nie uznają zwierzchności Dalaj Lamy, prorok Issa nie jest w Tybecie zaliczany do głównych świętych.
Jeszcze na studiach czytając księgę Urantii znalazłem tam część o "przygodach Jezusa Chrystusa" w Indiach. Księga faktycznie trochę namieszała mi w tym czasie w głowie. Jednak sama chęć dowiedzenia się czegoś więcej o Nim pozostała. Tak trafiłem po latach na vipassanę i zapoznałem się z technikami Siddhartha Gautama Buddy dotyczącymi medytacji.
Wiedziałem już o tym, że było wielu innych buddów, ale nie wiedziałem o nich za wiele. Gohenka skupiał się na Gautama i powszechne zachodnie pojęcie o buddyzmie się do niego ogranicza. Tymczasem sam buddyzm nie dotyczył jedynie jego, ale samej idei kontaktu z Bogiem, choć nie w ten znany z kościoła katolickiego sposób. Issa to oczywiście Jezus. Ciekawe jest to, że chyba podczas rozmowy Jana Pawła II z Dalaj Lamą (albo innym lamą, albo to był jakiś wywiad po wizycie) ktoś poruszył temat, obecności Jezusa w Indiach, ale temat szybko zgasił kościół i mnisi buddyjscy się od niego odcięli. Stąd dociekanie prawdy jest kłopotliwe. Natomiast jak podaje wiele pism było wielu głoszących tę samą naukę w wielu wiekach poprzedzających znanych Buddów. Coś mi się zdaje, że warto odbyć wyprawę w himalaje i dowiedzieć się więcej.
Zamieszczam cytaty z książki tak gdyby ktoś chciał zrozumieć czemu wierzący katolik interesuje się buddyzmem. Nawet księga Urantii określała nauki Gautama Buddy jako bardzo pomocne, ale nie traktowała o tym co było wcześniej.

Czytałem treści przekazywane przez Arystotelesa i on też mimo, że hołdował matematyce i fizyce to jednak uznawał za istotne pozostawienie teologii i filozofii jako dróg dociekania rzeczy których zarówno matematyka jak i fizyka nie tłumaczą. Czytając fragment książki o reinkarnacji dowiedziałem się, że nauka Pitagorasa dotyczyła również reinkarnacji, ale została przemilczana w drodze edukacji. Choć wydaje mi się, że kiedyś ktoś o tym napomknął i szybko się z tego wycofał. Pytanie ile wiedzy jest przed nami ukrywanej do dnia dzisiejszego, gdyż godzi ona w interesy kościoła i znanej nam nauki. Dlatego szanowni koledzy i koleżanki postanowiłem zgłębiać wiedzę uznawaną przez wielu za tajemną lub niepoważną. Bo tak się składa, że to nasza poważna wiedza jest niekompletna, a poglądy ludzi sprowadzają się do tego by mieć co jeść, zarobić na wygody, upić się, zabawić, wychować rodzinę i umrzeć w spokoju nie wychylając się zbytnio.

Gdzie się podziało dociekanie prawdy? Czemu ucząc analizy wiersza w podstawówce wciskano nam na siłę interpretację? Ja już wtedy się przed tym buntowałem. Kto wie co autor miał na myśli. Wiersz to emocje zamknięte w kapsule czasu i ukryte w słowach. Tylko otwarty umysł zrozumie prawdziwe ich znaczenie. Tak samo jest z naszą teologią, kościołem i nauką. Księża nie wiele różnią się od faryzeuszy i uczonych w piśmie (nie wszyscy) a nauka nie dopuszcza wiedzy która mogła by podważyć już istniejącą ustaloną formę. Nie krzewi się inteligencji i dociekania prawdy, ale uczenie się na pamięć regułek które ktoś kiedyś opracował i udowadniania wszystkiego na ich podstawie. W początkach nauki filozofia pełniła istotną rolę poznawczą.

Co się stało z tym światem... jak ktoś jest ciekaw prawdy i chce dociekać jej to jest uznawany za wariata.
szczypiorek
Posty: 102
Rejestracja: 17 lis 2019, 08:56
Lokalizacja: ...

Sam manuskrypt nie jest jakiś mocno burzący cokolwiek. Jedyne co to pokazuje Piłata zdecydowanie negatywnie, podczas kiedy ewangelie go trochę rozgrzeszają. Ciąg dalszy przygód Jezusa był opowiadany przez kupców i tak zapisany w manuskrypcie, stąd nie do końca wiadomo jak to było faktycznie z Piłatem. W naukach mistrzów dalekiego wschodu Piłat jest przedstawiony jako człowiek który długo nie mógł sobie wybaczyć tego, że skazał niewinnego na śmierć. Pytanie jak było na prawdę. Kto chciał śmierci Jezusa? Arcykapłani czy Piłat i rzymianie. Jakiej narodowości byli kupcy? Tego nikt nie wyjaśnia, a mogło by to pozwolić zerknąć na całą sytuację szerzej. Manuskrypt nie jest tak bardzo groźny jak uznał kościół obawiając się jego publikacji. Właściwie ani nie pomaga ani nie szkodzi, tylko uzupełnia brakujący fragment życia Jezusa.

Ciekawe jest to, że w manuskrypcie kapłani z różnych nacji mieli ochotę Jezusa zabić bo przez swoje nauczanie obalał im interes. Można by założyć śmiało, że kapłanom w jego rodzinnych stronach też było to nie na rękę.

Po Notowiczu kolejni ludzie odwiedzali klasztory (w Himis czy raczej Hemis) i okolicach.
Swami Abhedananda a później Mikołaj Roerich. Wychodzi na to, że warto by znać język Tybetański gdyż bez tłumacza przynajmniej wtedy nie dało się dogadać z mnichami, a mocno uduchowieni ludzie nie chcieli rozmawiać przez pośrednika.
Swami Abhedananda - ciąg dalszy książki pisze:Przez następnych sześć lat mieszkał w Rajagriha, Kasi i innych świętych miejscach. Po czym udał się do Kapilavastu, miejsca gdzie urodził się Budda.
Przebywając tam przez sześć lat z buddyjskimi mnichami poznał język pali i studiował buddyjskie pisam. Stamtąd udał się do Nepalu i Himalajów, by wreszcie skierować się na Zachód.
Po pewnym czasie pojawił się w Persji, gdzie panowała religia Zaroastra.
Końcowa część mówi o Zaratusztrianizmie a to właśnie wyznawcy wiecznego ognia z książki "Osioł w okularach". he he.. :mrgreen: Fajuśnie się wszystko zazębia. Czytałem, że są jeszcze wyznawcy tej religii w Iranie, ale same klasztory to już niestety muzea. Norbekov Mirsakarim gdzieś namierzył być może ostatni ich klasztor. Może warto było by wiedzieć gdzie i tam się wybrać celem nauczenia się uśmiechania. Tajemna sztuka uśmiechania się. Czasem już myślę, że ją ogarniam a wciąż mi umyka.
Mikołaj Roerich - ciąg dalszy książki pisze:"Nie oddawaj czci bożkom. Nie uważaj się za lepszego. Nie upokarzaj swojego bliźniego. Pomagaj biednym. Podtrzymuj słabych. Nie czyń nikomu krzywdy. Nie pożądaj rzeczy, której nie posiadasz, a posiadają inni"
Mikołaj Roerich - ciąg dalszy książki pisze:"Cuda pojawiają się każdego dnia od początku świata. Ten, który ich nie dostrzega, jest pozbawiony największego daru życia. Ale biada wam, wrogowie człowieka, biada wam, jeżeli oczekujecie, aby On demonstrował wam swoją moc przez cuda"
Mikołaj Roerich - ciąg dalszy książki pisze:"Nie oddawaj czci słońcu, bo jest ono tylko częścią kosmosu. Powiadam: Biada wam, którzy odwracacie uwagę człowieka od ścieżki prawdy i którzy napełniacie ludzi przesądami i zabobonami, zaciemniacie możliwość postrzegania i nakłaniacie do służenia rzeczom materialnym"
Mikołaj Roerich - ciąg dalszy książki pisze:"Nie rozpaczaj, nie porzucaj swojego domu, nie przesadzaj w demonstrowaniu swoich uczuć, nie czcij bożków, ale bądź przeniknięty nadzieją i cierpliwością. Podnoś upadłych i nakarm wygłodzonych, wspomagaj cierpiących, abyś był całkowicie czysty na ten dzień, który dla ciebie przygotowuję.
A jeśli robisz tak, aby nie było przemocy, lecz miłość, rób to ze szczerego serca. I niech w twoim postępowaniu nie będzie kalkulacji na spodziewany zysk. Bo ani zysku, ani dochodu z tego nie będziesz miał teraz"
Mikołaj Roerich - ciąg dalszy książki pisze:"Tak jak światło oddziela się od ciemności, tak niewiasty posiadają dar oddzielenia u mężczyzny dobrych intencji od złych myśli. Twoje najszlachetniejsze myśli będą odnosić się do kobiety. Czerpaj od niej konieczną dla siebie moralną siłę. Nie poniżaj jej, bo przez to poniżasz siebie. A przez to tracisz uczucie miłości, bez którego życie na ziemi jest pozbawione sensu. Szanuj swoją żonę, a ona będzie twoją ostoją. A wszystko co czynisz dla zasmuconej matki, żony, wdowy lub innej kobiety - czynisz także dla Ducha"
Mikołaj Roerich - ciąg dalszy książki pisze:"Bliski jest czas kiedy Wolą Najwyższego ludzie zostaną oczyszczeni i nastąpi oswobodzenie i ludzie zjednoczą się w jedną rodzinę"
Osobiście uważam, że żadnej treści nie należy przyjmować na wiarę jako pewnik czy święte pismo. Samemu należy poszukiwać prawdy. Taki jest mój cel. Pragnę poznać lepiej ścieżki Jezusa i podążyć jego śladami a przy okazji poznać Buddę, może spotkać kogoś kto opowie mi o Mahomecie nie próbując mnie nawrócić. Zdobywanie wiedzy to nie herezja, ale sposób samodoskonalenia. Jednak sama wiedza potrafi być niszcząca jeśli jest obarczona błędami i modyfikacjami, stąd zawsze trzeba sprawdzać.

Jak można mówić o ekumenizmie jeśli samemu się nie sprawdzi jak to jest?
Awatar użytkownika
bronx
Posty: 7
Rejestracja: 07 lut 2020, 06:21

To wszystko przepisywałeś ze słuchu? czy może posiadasz do tego jakiś specjalny program komputerowy?
szczypiorek
Posty: 102
Rejestracja: 17 lis 2019, 08:56
Lokalizacja: ...

Skąd.

dmr44blog.wordpress.com
Czasem książkę można kupić innym razem można ją znaleźć. No i właśnie tej książki szukałem od lat. Wiedziałem, że istnieje ale nie znałem tytułu. Najpierw czytałem o niej gdzieś w sieci wiele lat temu. Później pojawiła się na tajemitach po czym po długich poszukiwaniach okazało się że kupić jej nie mogę, ale ściągnąć już tak. To co pisałem było przepisywane z książki by nie używać OCR i nie walnąć się gdzieś a poza tym pokazać to co było interesujące. Zresztą byłem tak naładowany tym co przeczytałem, że chyba bym nie zdołał szukać programu OCR po szafach (bo gdzieś jakiś fajny miałem do skanera).

hmmm... właściwie to kupić też można bo ktoś na pewnym serwisie aukcyjnym sprzedaje ją za 100zł. Jak byłaby w sprzedaży jak jej szukałem to bym pewnie dał to 100zł. Tak bardzo chciałem ją przeczytać.

Teraz temat powinna podłapać drukarnia i wznowić druk.

Pierwsza część książki część wydana przez Notowicza zwala z nóg. Bardziej nawet przez rozmowy z mnichami, własne przemyślenia czy opis podróży. Sam manuksrypt wiele nie wnosi. Ciąg dalszy to już dwie postaci które długo po Notowiczu podjęły wyprawę do Nepalu i postanowiły zagłębić się w temat. Sam bym tam chętnie pojechał i dowiedział się czegoś osobiście. Nie znam Pali, a jako mnich mógłbym się tego języka nauczyć stad pomysł zostania mnichem. Poza tym już na vipassanie chciałem dowiedzieć się jak to jest zostać mnichem choćby przez chwilę, a kościół katolicki nie dawał takiej możliwości. Jak już wstępujesz na drogę to na zawsze, a ja chciałem dowiedzieć się jak to jest bez od razu wchodzenia na drogę kapłaństwa (której zresztą nie podjąłem w przeszłości, ale brałem pod uwagę).
Awatar użytkownika
Annika
Posty: 97
Rejestracja: 14 sie 2019, 13:30

szczypiorek pisze: 07 mar 2021, 15:02 ...
Nie znam Pali, a jako mnich mógłbym się tego języka nauczyć stad pomysł zostania mnichem. Poza tym już na vipassanie chciałem dowiedzieć się jak to jest zostać mnichem choćby przez chwilę, a kościół katolicki nie dawał takiej możliwości. Jak już wstępujesz na drogę to na zawsze, a ja chciałem dowiedzieć się jak to jest bez od razu wchodzenia na drogę kapłaństwa (której zresztą nie podjąłem w przeszłości, ale brałem pod uwagę).
:lol: wymówki....

Google: search phrase "learn pali language"

About 2,870,000 results (0.62 seconds)

Enjoy :dance:
"Dusza każdej żywej istoty - to częsć Boga. A każde życie - to Jego sen"
V. Zeland
szczypiorek
Posty: 102
Rejestracja: 17 lis 2019, 08:56
Lokalizacja: ...

Jest fajna apka na Androida do nauki języka Chińskiego (HelloChinese). Używałem jej podczas kwarantanny w sierpniu 2020. Nie znalazłem nic takiego do języka Pali a to co jest to jakieś religijne apki dla buddystów. No i wszystko pisane w Pali więc jak tu uczyć się. Jeden z opiekunów ośrodka vipassany w Polsce jest nauczycielem Pali. Może pojechałbym na okres roboczy jeśli mogą mnie przyjąć mimo mieszania technik. Choćby na weekend i może akurat będzie. Czas pokaże, aktualnie bardzo chcę uporządkować życie i zaprzestać dojazdów do pracy, a uzyskany czas przelać na samodoskonalenie i naukę w każdym zakresie. Technologia + medytacja to sposób by dostać wiedzę na poziomie Nikoli Tesli. Kolejne marzenie: zrobić coś dla innych by poprawić świat i samemu zebrać środki na realizację innych marzeń.
Awatar użytkownika
Annika
Posty: 97
Rejestracja: 14 sie 2019, 13:30

Potwierdzam, HelloChinese to fajna apka. Mam na telefonie, ale już jakiś czas do niej nie zaglądałam. W związku z czym nasuwa się pytanie, jak twój chiński? Doszlifowałeś do jakiegoś konkretnego poziomu HSK?

Ja korzystam z podręcznika, który instruuje w języku angielskim. Są jakieś ćwiczenia audio, ale nie mam do tego ścieżki dźwiękowej. Szukam sobie dialogów na YouTube i oglądam seriale, żeby się osłuchać. Trudny język, ale jak ktoś naprawdę chce, znajdzie sposób, jak nie chce znajdzie wymówkę.

Masz piękne marzenia i potencjał, żeby je urzeczywistnić. Metoda małych kroków jest bardzo skuteczna. Może online mógłbyś sobie jakieś nauczanie skombinować? Ja mam apkę, filmy, muzykę, a i tak książka mi najbardziej odpowiada :lol:

:techie-studyingbrown:
再见
"Dusza każdej żywej istoty - to częsć Boga. A każde życie - to Jego sen"
V. Zeland
szczypiorek
Posty: 102
Rejestracja: 17 lis 2019, 08:56
Lokalizacja: ...

Mój rozwój jest schodkowy. Czasem któryś schodek jest wyższy, czasem niższy. Czasem dłuższy w perspektywie czasu, czasem krótszy. Tak było zawsze. Dlatego nie neguję mojej drogi życia.

Nie neguję nauki jaką otrzymałem od firmy, pracowników i zmieniającego się zarządu. Tylko za długo już byłem na tym moim schodku i wydłużył się on bardzo a by wskoczyć wyżej potrzebuję zmian.

Chiński zatrzymałem w pewnym momencie, ale wrócę niedługo. Najlepsze jest to, że słysząc chińskie filmy już niektóre słowa lub zwroty zacząłem odróżniać.

Ramtha mówi, że emocje to taki głos duszy lub to czym ona się komunikuje z duchem i ciałem. Mnie emocje pchały na drogi których logicznie rozumując bym nie wybrał.

No a choroby czy nawet Covid: To wszystko występowało kiedy było potrzebne, czasem po to bym nie wybrał jakiejś ścieżki. Wszystko ma sens i swoje miejsce w tym wielkim obrazie który malujemy swym życiem, choć z bliskiej perspektywy to czasem nie wygląda dobrze, z odległości ma sens.

Namaste.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Tajemity”