Oddychanie

Twój pamiętnik online.

Wszystko tu jest w temacie! Nic nie jest off top!

Może to być narracja szukającego obudzenia, obudzonego lub osoby, która zaciekawiła się ruchem obudzonych. Dziś intuicja mi podpowiedziała to i tamto... albo wszystko co jest ważne, co przerobiłeś/zintegrowałeś/odkryłeś, co chcesz zachować, utrwalić. Może być to blog czasu realnego czyli każdego dnia wpis lub wpisy typu "jak mi się zachce/mam coś ważnego, to piszę jak nie to nie". Jeżeli spotkało Cię wydarzenie o którym nie masz z kim porozmawiać, aby to wyrzucić z siebie.

Tematy tutaj to ciekawostka z tego jak Ci zleciał dzień, choć pewnie wydaje Ci się, że nikogo to nie obchodzi, ale co tam, samo napisanie tego działa relaksująco...

Zachęcam wszystkich do pisania swojego bloga z poziomu serca i komentowania blogów innych. Nowy temat w tym dziale to Twój nowy Blog.
Awatar użytkownika
LukeSkywalker

Oddech to bezwarunkowa czynnosc. Oddychamy automatycznie i niekontrolowanie. Mówi się że nie mamy nad nią kontroli. Oddychamy od początku naszych narodzin do ostatniego oddechu naszego istnienia. Tymczasem większośc ludzi oddycha błędnie. I ktoś sobie zada pytanie jak to można źle oddychac.
Wyobraźmy sobie szklankę do której nalewamy jakąś ciecz. Może byc to woda. Ciecz stopniowo wypełnia szklankę od dołu do góry wypełniając objętościowo całe naczynie. Tymczasem większośc ludzi używa jedynie górnej częsci płuc. Oddychając płytko i stanowczo za szybko popadają w różnego rodzaju choroby.
Nie od dzisiaj wiadomo jak kluczowym elementem jest oddech. Mistrzowie sztuk walk z klasztoru Shaolin. Jogini. Mistrzowie Tai chi i Chi gong przywiązują do tego ogromną uwagę. Ponieważ oddech to energia. Chińczycy nazywają to kosmiczna energia CHI.
Zatem jak mamy w pełni korzystac z naszego potencjału kiedy nie oddychamy prawidłowo?
Kontroluj oddech a będziesz w stanie kontrolowac siebie. A kiedy będziesz kontrolował siebie będziesz kontrolował wszystko dookoła. Ma to również kluczowy wpływ na zdrowie, Dowód znajdziemy u światowego rekordzisty nazywanego ICE MAN. Mianowicie mowa tutaj o człowieku który nazywa się WIM HOF.
Jeden z jego eksperymentów polegał na tym że pod aparaturą w towarzystwie lekarzy kazał wstrzyknąc sobie smiercionośne drobnoustroje. I jedynie kontrolując oddech sam zabił te drobnoustroje. Jest to namacalny dowód jak oddech wpływa na nasze zdrowie
Mówi się że powolny oddech wyłuża życie zgodnie z przekazem

,, Życie tkwi w oddechu,, - Thoth

Jakiś czas temu zachorowałem. I sam sprawdziłem siłę oddechu. Nie biorąc lekarstw ani tabletek jedynie leżac i dobrze się odżywiając i oddychając po 3 dniach poczułem się zdecydowanie lepiej. Rozmawiałem potem z innymi ludzmi co leżeli 2 tygodnie w tym moi rodzice.

Zatem jak prawidłowo oddychac ?

Będzie to cwiczenie dla początkujących. Prawidłowy oddech jest niczym ciecz wlana do naczynia wypłeniając ją stopniowo od dołu do góry.

Usiądz na krześle, w pozycji lotosu ( siad skrzyżny lub po turecku ) Albo się połóż. To nie ma znaczenia. To Tobie ma byc wygodnie, natomiast osobiście proponuje spróbowac w każdej pozycji.
Bardzo ważny jest relaks. Nie możesz czuc bólu ani nic z tych rzeczy. Rozluźnij się i spowolnij swój oddech
Mężczyzna kładzie kciuk lewej dłoni na pępęk i przykrywa lewą dłoń prawą. Kobieta odwrotnie. Jest to powiązane z energetyką. Dłonie powinny znajdowac się pod pępkiem. Jest to miejsce czakry sakralnej. Na wschodzie jest to punkt HARA. Czyli fizyczny środek ciężkości każdego człowieka niezależnie od budowy i wzrostu. Mówi się że to tutaj jest zbierana gotowana i wysyłana w obieg energia CHI. i my tą właśnie energię rozprowadzimy po ciele.

Zacznij powolny wdech wypinając dolną częśc podbrzusza tam gdzie masz złożone ręce. Kiedy oddech wypełni tą częśc pozwól wypełnic powietrzem środkową częśc podbrzusza. Kiedy poczujesz że dolna i środkowa częśc jest wypełniona nadeszła pora na górną częśc.
Świetnie. Właśnie wypełniłeś powietrzem całą objętośc nacznia. Teraz przejdziemy do wydechu

Opróżnij dolną częśc podbrzusza, tam gdzie masz ręcę. pod pępkiem. Początkujący mogą sobie pomóc nieco ściskając jakbyście chcieli wypompowac powietrze do góry. Kiedy dolne podbrzusze jest puste idziemy wyżej opróżniając środkową a następnie górą częśc pompując energię do góry

Spróbuj sobie wyobrazic falę która idzie od dołu do góry. Tak właśnie to powinno wyglądac.

Świetnie. Właśnie wykonałeś/aś jeden pełny cykl. Osoby nie mające doświadczenia stanowczo polecam max 5 rund. Z własnego doświadczenia powiem Wam że sam wiele razy przesadzałem i potem miałem niesamowite migreny głowy. Ból był ostry promieniował od środka czaszki a dokładniej od szyszynki. Szyszynka to mityczny gruczoł uważany za siedzibę duszy. System dokłada wszelkich starań aby była uśpiona i zwapniona. Ból właśnie wiąże się z przebudzeniem szyszynki.

Wdech jak i wydech powinny trwac od 3 do 5 sekund. To już w zależności od Was.

Nie wolno zmuszac się do tego typu cwiczeń. robic to na siłę. Ręcę mają służyc jako pomoc. Z czasem dojdziecie do wprawy i ręce nie będą potrzebne.
Z czasem spróbuj zwolnic oddech. Im wolniejszy oddech tym wolniejsza praca organizmu a co za tym idzie uczucie jakby wszystko zwolniło.
Pozwoli to Tobie jasno myślec jeżeli masz jakąś trudną sytuację i masz za dużo myśli lub nie wiesz jak z tego wybrnąc. Spowolni to też fale mózgowe i oczysci umysł co pozwoli byc ,, Obserwatorem,, Jak i korzystnie wpłynie to na Twoje zdrowie

Przynosi to także korzyści organom niezbędnym do życia które łatwo mogą przejśc w stan stagnacji, są ograniczone lub napięte emocjonalnie i fizycznie w wyniku długotrwałego stresu. Jak i pomaga korygowac niezdrowe wzorce oddechowe
ODPOWIEDZ

Wróć do „Blog”